Pieśni Duszy

Czym będziemy się zajmować na warsztatach?

0️⃣ Rozluźnienie – wchodzenie do śpiewania bez zbędnych napięć. Ciało, kiedy brakuje mu siły zaczyna generować dodatkowe napięcia. Śpiewanie, tak jak każda inna czynność polega na pracy konkretnych mięśni. Będziemy uczyć się czynnego rozluźniania aparatu śpiewu i masażu jego okolic co pomoże nam uniknąć kontuzji i wchodzenia w negatywne nawyki.

1️⃣ Rozśpiewka – to nic innego jak rozgrzewka, czyli podniesienie temperatury ciała i poruszenie jego struktur. Mięśnie mają pewną ciekawą zdolność zmieniania się od niemalże płynu w rozluźnieniu do ciała praktycznie stałego kiedy są w napięciu. Kiedy je rozruszamy i rozgrzejemy, zyskują większą elastyczność, zakres „od rozluźnienia do napięcia” i zdolność szybszej zmiany dzięki czemu zyskują więcej siły. W tej części warsztatu zajmiemy sie pracą z przebiegami po różnych wysokościach dźwięków tak, aby nasze fałdy głosowe mogły zyskiwać siłę w pełnym zakresie ruchu czyli wstępnie poszerzyć zakres wysokich i morskich dźwięków które możemy z siebie wydobyć.

2️⃣ „Otwieranie głosu” – wiele i wielu z Nas ma potężnego zaszczepionego wewnętrznego krytyka który będzie nas sabotował. W tej części postaramy się oddać mu cześć, podziękować za jego troskę o Nas i pożegnać. Skupimy się głównie na pracy z emocjami które Nas trzymają bo to bywa potężną blokadą.

3️⃣ Dostrajanie głosu – w tej częściej będziemy szukać strojenia dźwięków. Nasze uszy słyszą wiele i będą Nam tutaj pomagać – możemy usłyszeć wiele efektów akustycznych takich jak interferencja konstruktywna i destruktywna, dudnienie czy rezonans. Słuchanie ich pomoże Nam się dostrajać do siebie nawzajem i sprawdzać kiedy śpiewamy czysto.

4️⃣ Tworzenie harmonii – będziemy szukać dźwięków i badać różne skale (zbiory dźwięków) które będą ze sobą współbrzmiały. Dlaczego to jest możliwe? Fizyka potrafi zaskoczyć na każdym kroku. Dźwięk to nic innego jak fala akustyczna, czyli miejscowe zaburzenie gęstości powietrza. Przekładając na polski, oznacza to że kiedy rozchodzi się dźwięk, powietrze drga i w pewnych miejscach jest go przez chwilę więcej a w innych mniej.

5️⃣ Improwizacja oparta na emocji – koniec końców śpiewamy po to, żeby wyrażać siebie i to, a nie pozyskiwanie warsztatu technicznego jest naszym podstawowym celem.