Lowen dla mężczyzn (warsztat tylko dla mężczyzn)

Życie jednostki jest życiem jej ciała. A ponieważ żyjące ciało zawiera umysł, ducha i duszę, to na pełnię składa się życie umysłowe i duchowe oraz życie duszy. Jeżeli w tych aspektach istnienia czegoś nam brakuje, to dzieje się tak dlatego, że nie w pełni jesteśmy w naszych ciałach czy też z nimi. Traktujemy ciało jako narzędzie lub maszynę, wiemy, że kiedy się psuje, mamy kłopoty. Ale to samo można powiedzieć o samochodzie, od którego jesteśmy tak bardzo zależni.
Nie identyfikujemy się z naszym ciałem: tak naprawdę to zdradziliśmy je (…). Ta zdrada jest źródłem wszystkich naszych osobistych trudności, uważam też, że większość naszych problemów społecznych ma podobny rodowód.” – Alexander Lowen

Mężczyznom zdarza się siedzieć w głowie jak operator maszyny i sterować naszym ciałem jak maszyną. Uwagę poświęcamy mu tylko podczas awarii. Przez pozostały czas ma działać, przenosić nas w wybrane miejsce, podnosić rzeczy, znosić stres, złe jedzenie i zmęczenie.
Uciekamy od kontaktu z ciałem, zastygamy, zapominamy, zamrażamy czucie. Zablokowane czucie miało nas chronić przed zagrażającymi przeżyciami lub nadmiarem wrażeń, których nie mogliśmy pomieścić. Teraz te obrony krępują nas i paradoksalnie czynią trudne przeżycia jeszcze trudniejszymi. Nie można też się zamknąć tylko na trudne przeżycia – ofiarą zmrożenia i zablokowania są też odczucia przyjemności, miłości, szczęścia.
Potrzebujemy więcej czucia w ciele! Zgodnego z naszą męską tożsamością, umożliwiającego elastyczne reagowanie na to co przynosi życie. Jest możliwe nauczyć się tego od nowa, przypomnieć sobie, zagościć w domu swojego ciała.


Analiza Bioenergetyczna jest podejściem, które pomaga człowiekowi przywrócić jego ciało i czerpać satysfakcję z doświadczania go. W praktyce większości ludzi takie funkcje ciała jak oddychanie, poruszanie się, odczuwanie i autoekspresja są mniej lub bardziej ograniczone czy też schowane, zapomniane, zaprzeczone. Ograniczamy życie swojego ciała. Nie dzieje się to dobrowolnie – to efekt wielu uwarunkowań środowiska domowego i kulturowego. Ograniczenia służą przetrwaniu w środowisku odrzucającym wartości ciała na rzecz władzy, prestiżu i posiadania. Przeważnie nie zdajemy sobie sprawy z bolesnych ograniczeń w funkcjonowaniu naszego ciała, nawykowych ograniczeń które stały się naszą drugą naturą. Większość ludzi przechodzi przez życie w niewielkim stopniu uczestnicząc w wymianie energii i uczuć. Smutna codzienność to osłanianie się, opancerzanie, nieufność i zamykanie się w sobie. Czynimy to po to aby osłonić się przed ciosem, zapobiec cierpieniu. Powoduje to jednak w efekcie wbudowanie sztywnych sposobów działania w strukturę charakteru, która powoduje jeszcze więcej cierpień. Pancerz zamiast bronić staje się więzieniem. Obrony te trzeba zrozumieć i znieść ich sztywność aby osiągnąć cel jakim jest szczęśliwe i pełne życie.
Celem Analizy Bioenergetycznej jest pomóc ludziom w odzyskaniu wolności, wdzięku i piękna – atrybutów pierwotnej natury ludzkiej. Prowadzą one do otwarcia się na życie i miłość. Potrzebujemy tego otwarcia – iść przez życie z zamkniętym sercem to jak płynąć przez ocean spędzając cały czas w ładowni statku, pod pokładem. Przemieszczamy się ale piękno i bogactwo życia stają się dla nas niedostępne.
Bioenergetyka to odkrywanie samego siebie. Od innych dróg różni ją dążenie do zrozumienia osobowości w kategoriach ludzkiego ciała.
Co możesz zyskać biorąc udział:
– lepsze czucie swojego ciała, „odzyskanie” części ciała
– więcej spokoju i opanowania, lepsze ugruntowanie w rzeczywistości, praktyczne sposoby na lęk i stres
– odzyskanie podłączenia do wewnętrznego źródła siły, które daje siłę do obrony, do mówienia NIE, sięgania po to czego chcesz i potrzebujesz, do mówienia życiu TAK

Przybywaj! Stworzymy bezpieczną przestrzeń doświadczania ciała i emocji, które z niego płyną.