Kirtan - muzyczna medytacja w kręgu z muzyką na żywo 

Kirtan to najbardziej aktywna forma medytacji, a znana i stosowana była już w starożytności. Polega na słuchaniu/koncentrowaniu swojego umysłu na mantrach intonowanych przez prowadzącego Kirtanu, a następnie powtarzaniu tych mantr.
Mantra to wibracja dźwiękowa, która działa kojąco na nasz umysł, absorbując go. Słowo mantra narodziło się w Indiach z połączenia słów “man” (umysł) i “tra” (wznosić). Dokładnie tak działają mantry – dźwięk wznosi umysł ponad materialny, ziemski wymiar.
Mantra wyzwala nasz umysł od niepokoju, pozwala nam wznieść umysł z wymiaru materialnego do duchowego, by doświadczyć w ten sposób wewnętrznego spokoju, szczęścia i satysfakcji..

Spotykamy się w kręgu, aby wspólnie pomedytować, zatrzymać się, zwolnić… aby być nieco bliżej swojego “ja”. Przy akompaniamencie muzycznym, uwalniając swój głos, emocje, a czasem śmiejąc się do siebie, płacząc, tańcząc pozwalamy głowie odpocząć, po to by przez ciało przetoczyły się wspomniane napięcia, a w ich miejsce wszedł spokój…

Podczas wydarzenia śpiewamy wspólnie mantry, talent wokalny czy umiejętności śpiewu nie są w ogóle istotne. Najważniejsze jest dostrzeżenie potencjału medytacyjnego. Wyciszenia, zatrzymania. Docenienia, gdzie jesteś. A jeśli wsłuchując się w ciało poczujemy chęć ruchu, pozwólmy mu się poniść w tańcu.